DRAGON – 24

„We are ready” – JFC Brunssum DCOS Ops, generał dywizji Randolph Staudenraus

W Korzeniewie (woj. pomorskie) odbyła się główna faza ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem #DRAGON24. Polski etap manewrów jest częścią kilkumiesięcznychmanewrów #NATO – #SteadfastDefender24 obejmował błyskawiczną przeprawę polskich żołnierzy oraz wojsk sojuszniczych przez Wisłę.

W czasie Media Day ponad 100 przedstawicieli światowych mediów nawet z tak odległej Japonii miało okazję obserwować przeprowadzenie przez siły NATO operacji Wide Wet Gap Crossing (WWGC) przez rzekę Wisłę przy wsparciu powietrznym Close Air Support (CAS).
W czasie konferencji prasowej zorganizowanej w Korzeniewie o SteadfastDefender24 oraz o jego fazie Dragon24 opowiadali zaproszeni dowódcy: generał dywizji Cezary Wiśniewski – zastępca Dowódcy Generalnego Polskich Sił Zbrojnych, generał dywizji JFC Brunssum DCOS Ops Randolph Staudenraus oraz generał brygady Guy Foden – dowódca VJTF.

„Ćwiczenia Polish Dragon 24 demonstrują interoperacyjność NATO i zdolność Sojuszu do szybkiego reagowania na każdy scenariusz” – powiedział Dowódca Połączonych Sił Sojuszniczych Brunssum DCOS Ops, generał dywizji Randolph Staudenraus. „Siły Odpowiedzi NATO mogą nie tylko odstraszać i bronić, ale także reagować w dowolnym momencie tam, gdzie jest to potrzebne, na całym terytorium Sojuszu. To jest NATO i razem jesteśmy silniejsi” – podsumował Staudenraus.

W ćwiczeniach DRAGON24  uczestniczy ponad 20 000 żołnierzy NATO, w tym 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP i 3500 jednostek sprzętu z 9 państw sojuszniczych – Francji, Niemiec, Litwy, Polski, Słowenii, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.