ROUTE 604 – ćwiczenie Sił Powietrznych RP na DOL.

25-29 września 2023r. to czas kiedy na drodze wojewódzkiej 604 w miejscowoście Wielbark odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem ROUTE 604.

W ostatnim dniu ćwiczeń umiejętności pilotów i możliwości maszyn obserwowali: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Wiesław Kukuła, Inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak oraz dowódcy baz lotniczych. Tego dnia mogliśmy zobaczyć lądujące i startujące myśliwce F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, samolot szkolno-treningowy M-346 z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego oraz samolot transportowy C-130 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. W powietrzu natomiast zaprezentowały się dwa samoloty Mig-29 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

DOL Wielbark to 3 kilometrowy odcinek drogi publicznej w województwie warmińsko-mazurskim, z którego w sytuacji kryzysowej może korzystać lotnictwo. ROUTE 604 to po 20 latach pierwsze w Polsce manewry mające na celu przećwiczenie procedur lądowań i startów samolotów wojskowych na drogowym odcinku lotniczym.

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Wiesław Kukuła zapowiedział, że nie są to ostatnie takie manewry.