ROUTE 604 – ćwiczenie Sił Powietrznych RP na DOL.

W dniach 25-29 września br. Wojsko Polskie będzie prowadzić szkolenie lotnicze z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego (DOL) pod kryptonimem ROUTE 604.
Ćwiczenie sił Powietrznych RP #ROUTE604 odbędzie się w woj. warmińsko-mazurskim, na drodze wojewódzkiej 604, między m. Ruskowo a Przeździęk Wielki i ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej, aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowanie nawet po zniszczeniu macierzystej bazy.

Na  DOL pojawią się MiG-29 i Su-22 z #1SLT, myśliwce F-16 z 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 z 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego/3rd Airlift Wing oraz samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego.
Zadania realizować będą także wszystkie niezbędne służby zabezpieczające: personel inżynieryjno-lotniczy, wojskowa straż pożarna, logistycy, #JTAC oraz Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa.
W Polsce istnieje 21 DOLi w różnej kondycji technicznej, zaś najbardziej zadbanym i czynnym DOLem był do tej pory DOL Kliniska w woj. zachodniopomorskim.