JW AGAT i 7 EDS na święcie 62 Kompanii Specjalnej „Commando”

Festyn pt.: ”Komandosi wczoraj i dziś„ z okazji podwójnego święta – 55 rocznicy powstania 62 Kompanii Specjalnej „Commando” i 15 rocznicy utworzenia Wojsk Specjalnych, zorganizowany na terenie Ośrodka Wodno Sportowego MOSiR Bolesławiec cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców jak i gości spoza Bolesławca czy nawet województwa. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż cały festyn został zorganizowany z naprawdę dużym rozmachem. Swoje namioty miała każda jednostka specjalna, tak więc wszyscy chętni, a było ich naprawdę sporo, mogli zapoznać się z wyposażeniem, uzbrojeniem i specyfiką służby żołnierzy GROM, JWK czy Formozy.
Jednak niekwestionowanymi gwiazdami festynu byli żołnierze gliwickiej JW AGAT i piloci z 7 Eskadry Działań Specjalnych z Powidza.
Skoki spadochronowe w wykonaniu specjalsów AGATu oraz Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. dyw. dr. Sławomira Drumowicza, rozpoczęły dynamiczne pokazy wyszkolenia, przygotowane specjalnie na tę okoliczność.
W dalszej części pokazów, dynamika znacznie wzrosła, bo do akcji wkroczył, a właściwie wleciał z niemałym hukiem, śmigłowiec Mi-17 z 7 Eskadry Działań Specjalnych z Powidza. Pokaz precyzyjnego pilotażu w wykonaniu 7eds, techniki linowe z wykorzystaniem śmigłowca oraz bardzo widowiskowe podbieranie i transportowanie żołnierzy na linie w formie winogrona, zaprezentowane przez operatorów AGATu wzbudziły niekłamany zachwyt, tłumnie zgromadzonych widzów. Wszak nieczęsto ma się okazję zobaczyć żołnierzy sił specjalnych „przy pracy”.

Mamy nadzieję, że taka spektakularna i widowiskowa forma „promocji” gliwickiego AGATu oraz rzemiosła wojsk specjalnych, przyjmie się i będzie prezentowana przy „specjalnych okazjach”, bo to rzadka okazja wglądu w rzeczywistość i dynamikę tej specjalnej służby.