Święto 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu

27 sierpnia 2022 na terenie radomskiego lotniska obyło się połączone święto 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, obchody 90-lecia lotnictwa w Radomiu oraz Święta Lotnictwa.
Z uwagi na niegotowość głównego pasa startowego, w powietrzu niewiele się działo, a wszystkie pokazy były z dolotu, bądź przelotu – jak np. para F-16. Oprócz „Jastrzębi” zobaczyliśmy trójkę „Bielików, EXTRĘ 330 z pobliskiego aeroklubu w Piastowie oraz „Bryzę”, której wyczyny ograniczyły się do zrzutu skoczków z flagami. Gwiazdą imprezy był oczywiście Zespół Akrobacyjny Orlik, który pomimo czasowej przeprowadzki do Dęblina, wciąż w Radomiu czuje się gospodarzem, co zaakcentował długim pokazem.

Dodatkowo na ziemi można było zobaczyć, a nawet dotknąć, kilka śmigłowców (w tym Black Hawka od specjalsów), Leoparda, Langustę, Kraba i Poprada na Turze. Wystawę statyczną uzupełniono o różną menażerię z pozawojskowych służb mundurowych. Można było również ustawić się w kolejce do zwiedzania wciąż jeszcze nieoddanego terminala cywilnego.

Po oficjalnej, wojskowej części uroczystości – nastąpiło podpisanie porozumienia, odnośnie organizacji AirShow w Radomiu w 2023r. Dla wielu widzów, była to niewątpliwie wiadomość dnia.

Podsumowując, można uznać imprezę za udaną – w zaplanowanym przez organizatorów zakresie i przy obecnych możliwościach radomskiego lotniska. Dopisała zarówno pogoda, widzowie i wystawcy.