Dni NATO w Ostrawie & Dni Sił Powietrznych Armii RC 2021

Dni NATO to jedna z prestiżowych europejskich imprez militarnych. Jak zawsze były to pokazy otwarte dla publiczności. Wstęp na teren imprezy zawsze był, jest i ma być bezpłatny. Ze względu na pandemię, a tym samym obostrzenia dotyczące liczby osób każdy uczestnik wcześniej musiał zaopatrzyć się w bezpłatną wejściówkę. Pokazy lotnicze połączone z prezentacją możliwości i umiejętności służb mundurowych przyciągnęły tłumy oglądających z całej Europy. Dla wielu magnesem tegorocznych Dni NATO była możliwość obejrzenia myśliwca wielozadaniowego  F-35 Lightning II, którego przylot i odlot zgromadził pod płotem lotniska wielu entuzjastów lotnictwa.

Na lotnisku Leoše Janáčka Ostrava w ciągu dwóch dni prezentowany był ciężki sprzęt wojskowy, policyjny i ratowniczy, dynamiczny pokaz szkolenia jednostek specjalnych, pokaz umiejętności pilotów oraz możliwości prezentowanych statków powietrznych. Dni NATO to czas kiedy w jednym miejscu można zobaczyć najlepszą sztukę wojenną i technikę zarówno żołnierzy, strażaków i policjantów, celników, służby więziennej, straży miejskiej i innych doborowych oddziałów. Wszystkiego dopełniały oczywiście spotkania, seanse filmowe i seminaria oraz inne atrakcje dla starszych i młodszych. 

Jedną z atrakcji tegorocznych Dni Nato była możliwość obejrzenia śmigłowców bojowych „Marine”, AH-1Z Viper i UH-1Y Venom, które mają wkrótce trafić na uzbrojenie armii czeskiej, gdzie zastąpią śmigłowce Mi-171 i Mi-24. Według uzyskanych informacji miałyby one zostać udostępnione armii czeskiej w 2023 roku.

Oprócz śmigłowców „Marine” Venom i Viper amerykanie zaprezentowali wojskowe śmigłowce AH-64D Apache i UH-60 Black Hawk oraz dron MQ-9 Reaper oraz budzący podziw wśród oglądających, gigantyczny C-5M Super Galaxy, a także V-22 Osprey.

Specjalnym krajem partnerskim 20. Dni NATO była Szwecja, która w pokazie dynamicznym zaprezentowała maszyny odrzutowe Szwedzkiego Dywizjonu Historycznego: J32 Lansen, SK 35CDraken i AJS37 Viggen oraz JAS-39C Gripen.