Festiwal Orkiestr w Mundurach – Warszawa

W sobotę 5 października na Stadionie PGE Narodowy odbył się zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej – Festiwal Orkiestr w Mundurach.  Prawie 400 muzyków Wojska Polskiego oraz służb podległych MSWiA z 7 orkiestr odegrało ponad 130 utworów.  Festiwalowi zorganizowanemu w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, towarzyszył największy w kraju piknik wojskowy z prezentacją sprzętu i broni oraz wojskową grochówką i chlebem z polowej piekarni.  Festiwal otworzyło okolicznościowe przemówienie Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, który w krótkich słowach wspomniał o naszym bezpieczeństwie zależnym od uczestnictwa w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego:
– „Nasza wolność to przede wszystkim bezpieczeństwo. Dziś Polska jest bezpieczna dlatego, że jesteśmy w najpotężniejszym sojuszu, w NATO. Jesteśmy w nim od 20 lat. Znaleźliśmy się w Sojuszu ze względu na to, że dysponujemy siłą militarną, że Wojsko Polskie jest świetnie wyszkolone, że jest sprawnie dowodzone. Dzięki profesjonalizmowi żołnierzy Wojska Polskiego, przez te 20 lat osiągnęliśmy silną pozycję w Sojuszu północnoatlantyckim. Jesteśmy aktywni w ramach Sojuszu północnoatlantyckiego. Nasi żołnierze służą na misjach, nasi żołnierze są np. na Łotwie, są w Rumunii. Żołnierze Sojuszu północnoatlantyckiego są w Polsce. Są żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonego Królestwa, Rumuni i Chorwaci, którzy wspólnie ćwiczą, wspólnie podnoszą swoje umiejętności. Siłą NATO jest solidarność.”

 

W sobotni wieczór na PGE Narodowym zgromadziło się ponad 20 tys. gości, przed którymi zaprezentowały się:

  • Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego,
  • Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia,
  • Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna,
  • Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy wraz z Motocyklową Asystą Honorową Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie,
  • Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza,
  • Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej z Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej z Gdyni,
  • Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.

Dodatkową atrakcją dla zgromadzonych na trybunach widzów były specjalne pokazy dynamiczne zaprezentowane przez:

  • Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej – pokaz dynamiczny ataku na osobę ochranianą
  • 21. Brygada Strzelców Podhalańskich – pokaz dynamiczny
  • Rosomaki w ugrupowaniu marszowym – pokaz dynamiczny tańca KTO „Rosomak”

Pokaz dynamiczny Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej był wzbogacony szczegółowym komentarzem kpt. Wojciecha Pszczółkowskiego (ŻW). Kolumna uprzywilejowana zaprezentowała w dynamicznej jeździe, elementy z taktyki jazdy ochronnej oraz współdziałanie z zespołem wsparcia taktycznego. Zademonstrowano szyk ochronny wokół osoby chronionej oraz szybką i zdecydowaną reakcję na pojawiające się zagrożenie. W czasie pokazu można było dokładnie zobaczyć na czym polega ochrona VIPa – jak żołnierze z szyku ochraniają go własnymi ciałami oraz osłoną balistyczną, a następnie dynamicznie ewakuują się do pojazdów kolumny i opuszczają miejsce zagrożenia, na którym pozostaje zespół wsparcia taktycznego. Wsparcie zatrzymuje napastnika, przeszukuje go i udziela pierwszej pomocy oraz również dynamicznie opuszcza miejsce zdarzenia.