20 lat Polski w NATO

Piknik wojskowy jeden z 20 organizowanych w marcowy weekend przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Polsce  dla uczczenia 20-lecia obecności Polski w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Już od godziny 11 pierwsi chętni mogli zwiedzać strzelnicę garnizonową 12 Brygady Zmechanizowanej na Krzekowie i podziwiać statyczną wystawę sprzętu wojskowego. Do dyspozycji była cała kolekcja wozów KTO Rosomak, w różnych wersjach, armatohaubica Dana, wozy bojowe BWP-1 i zestawy przeciwlotnicze ZU-23-2. Każdy mógł przymierzyć się do broni będącej na wyposażeniu żołnierzy z 12BZ min. do karabinu strzelca wyborowego oraz własnoręcznie sprawdzić skuteczność wykrywacza metali. W Rosomakach WEM służących jako Wozy Ewakuacji Medycznej żołnierze prowadzili na fantomach instruktaż RKO.

Oficjalne otwarcie pikniku zaplanowano na godzinę 13 kiedy to odbyła się uroczysta ceremonia  podniesienia flag Polski i NATO na maszty oraz odegranie hymnów.

Duża popularnością cieszył się symulator strzelnicy Śnieżnik do którego ustawiła się spora kolejka chętnych do postrzelania na nowoczesnym sprzęcie treningowym. Nie mniejsze kolejki tworzyły się przed strefą gastronomiczną gdzie serwowano tradycyjną żołnierską grochówkę i kiełbaski z grilla.