Orkiestra Litewskich Sił Powietrznych i musztra paradna

Orkiestra Litewskich Sił Powietrznych i musztra paradna

15 lipca 1933 roku, dwóch litewskich pilotów Steponas Darius i Stasys Girenas wyruszyło z Nowego Jorku do Kowna samolotem „Lituanica” w lot, którym chcieli uczcić swoją ojczyznę. Przelot na dystansie 7186 km bez lądowania odbywał się na samolocie Bellanca CH-300 Pacemaker, przystosowanym do długich tras.Po pokonaniu Atlantyku o godzinie 00:36 gdy do celu brakowało jedynie 650 km, niedaleko miejscowości Pszczelnik doszło do katastrofy samolotu w której zginęli obaj piloci. Nigdy nie wyjaśniono w pełni przyczyn wypadku, ale przypuszcza się, że spowodowany był pogorszeniem warunków pogodowych.

Stasys Girenas i Steponas Darius pośmiertnie zostali uznani na Litwie za bohaterów narodowych, a ich podobizny ozdabiają po dziś dzień banknot 10 litowy.

Na Jasnych Błoniach, Wiceminister Spraw Zagranicznych Litwy pan Šarunas Adomavičius stwierdził, że lot litewskich pilotów był nie tylko ważnym wydarzeniem w historii Litwy, ale również zapisał się w historii europejskiej jako jeden pierwszych lotów przez Atlantyk.

30 osobowa orkiestra wojskowa pod przewodem kapelmistrza kpt. Ričardasa Kukulskisa i dyrygowana przez kpt. Remigijusa Terminasa zagrała w szczecińskim parku nie tylko wojskowe melodie, ale również te nieco bardziej rozrywkowe i charakterystyczne dla Litwy. Entuzjastyczną reakcję mieszkańców Szczecina wzbudził także pokaz musztry paradnej w wykonaniu jednostki reprezentacyjnej Wojska Litewskiego z trzema salwami honorowymi na cześć poległych lotników.

Niedzielne obchody rocznicy rozpoczną się w szczecińskiej katedrze, mszą celebrowaną przez abpa. Andrzeja Dzięgę, oraz złożeniem kwiatów przez delegacje rządów Litwy i Polski pod tablicą upamiętniającą pilotów. Zakończenie rocznicowych uroczystości odbędzie się w miejscu katastrofy samolotu w Pszczelniku.