Zajezdnia Muzealna Brus

Podczas tegorocznej majówki ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Zajezdnia Muzealna Brus zajmująca ponad 1,5 ha teren przy ulicy Konstantynowskiej 115 w Łodzi.
Mimo towarzyszącego upału mieszkańcy Łodzi i okolicznych miejscowości oraz turyści z całej Polski tłumnie odwiedzili przyszłe muzeum transportu w Łodzi. W ramach dni otwartych z Placu Wolności do zajezdni można było dojechać tramwajem (Konstal 803N )
linii S1, linii uruchomionej specjalnie na tę okazję przez Klub Miłośników Starych Tramwajów.
Tuż za bramą zajezdni uwagę przyciągała ekspozycja „Kasowniki biletowe dawniej i dziś”. Korzystając z okazji każdy mógł poznać ich budowę oraz własnoręcznie skasować bilet urządzeniem sprzed lat.

W budynku administracji do obejrzenia był szereg wystaw m.in.: „Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70., i 80.” , „Tramwajowe mierniki elektryczne” czy „Elektroniczny indeks łódzkich linii tramwajowych”

Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak ekspozycja zewnętrzna. Kolekcja starych tramwajów i autobusów wzbudziła ogromne zainteresowanie zwiedzających. Nie lada atrakcją była możliwość wejścia do wielu z nich, a w autobusach zajęcia miejsca za kierownicą.

Na terenie zajezdni można było zobaczyć tramwaje Herbrand VNB-125 z 1898 roku, Duwag GT6 z 1957 roku czy Konstal 2N1 z 1950 roku oraz  autobusy Jelcz PRI110U z 1982 roku, Mercedes O405N2 z 1995 roku czy Ikarus 260.04 z 1983 roku.

Dla zwiedzających przygotowane były wycieczki z przewodnikiem.